مرتضی عنابستانی - اصول موفقیت و کامیابی
سرمایه آدمی برای هر کار ذهن زیباست
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با سلام به وبسایت رسمی شرکت آی تی مور morteziano خوش آمدید . ازاینکه لحظاتی از وقت خود را به ما اختصاص داده اید بسیار سپاسگذاریم . امید است اطلاعات موجود در این سایت برای شما دوست عزیز مفید واقع شود
morteziano@gmail.com
مرتزیانو
مرتضی عنابستانی

مدیر وبلاگ : مرتضی عنابستانی
نظرسنجی
دوست داری الان چه کسی را ببینید؟اصول کارآفرینی

1- ایده کارآمد

2- تخصص در آن زمینه

3- پیدایش سرمایه

4- مکان یابی پلان موقعیت شرکت

5- بازاریابی در آن زمینه

6- رقابت شناسی و گوش به زنگ بودن

7- تبلیغات عمقی

8- صرفه جویی در زمان و چیدمان ماشین آلات

9- کیفیت طبق استاندارد جهانی

10- تقسیم کاری

11- نو آوری و سرعت بخشیدن به راندمان

12- ایمنی و آرامش در محیط کار

13- برنامه ریزی ظرفیت تولید

14- معیار سود دهی

صفحه 8

1- ایده کار آمد : یک کارآفرین همان طور که از اسم آن پیداست برای کار آفرینی باید یک ایده مناسب و جذاب برای سرمایه گذاران داشته باشد و آن ایده هم مستلزم سرمایه ذهنی کار آفرین است که در مقدمه شرح دادم. مهم نیست که این ایده نو آوری باشد یا کپی برداری آن که مهم است میزان شدت نیاز بازار به محصول ایده است .

مثلا در شرکت مورد تحقیق و پژوهش من (شرکت رابط القا) جنس تولید شده به عنوان نوآوری نیست اما به دلیل احساس نیاز بازار لوازم الکتریکی به این محصولات کارآفرینان دست به تولید جنس راکد شده اند البته لازم به ذکر میدانم که هر گونه تغیری در محصول به منظور کارکرد سریع محصول انجام شود نوآوری محسوب میشود ولی این نوع نوآوری ماهییت جنس قبلی را تغییر نمیدهد

2-  تخصص در آن زمینه : یکی از پایه های اساسی در کارآفرینی کسب تخصص در آن زمینه است و باید این کار بر روی برنامه ریزی و زمان مشخص شده ای باشد.

مثلا برای کارآفرینی در شاخه تولید لوازم الکتریکی باید بر فرض مثال یک ماه تخصص تقریبا مطلوبی بدست بیاوریم تا برای شاخه کاریمان هدف تعین کنیم .

شاید از خود بپرسید لزوم تخصص چیست باید به شا عرض کنم وقتی شما بتوانید در مورد مکانیزم دستگاه و نوع تولید مواد خام مصرفیتان اطلاعات داشته باشید از هزینه های اضافی جلو گیری میکنید

مثلا اگر مواد خام اولیه را بدانید که چگونه تولید و یا از کدام کشور وارد میشود هزینه اضافی در قبال دلالی گریها را میتوانید با خرید مستقیم از بین ببرید.

3-پیدایش سرمایه: برای سرمایه گذاری در شرکتهای صنعتی در نخست باید سهام عام وخاص راتعیین کرد بدین منظور سرمایه گذار باید  بتواند مقدار سودش را از کارآفرینی تخمین بزند و به این میزان سهام شرکت را یا به واحد عمومی واگذار کند ویا به واحد خصوصی .

مثلا شرکت رابط القاء سهامی خاص است و سرمایه گذار برای حمایت مالی از شرکا و سرمایه گذاران خصوصی بهره برده است و تشکیل هیئت مدیره داده اند و این هیئت تعین میکند که دارای ها در کجا مورد استفاده قرار گیرند  و کلیه فعالیتهای شرکت تحت نظر این هیئت است.

 4- مکان یابی و پلان موقعیت شرکت:

1- روش نیروی جاذبه : یک روش کمی برای یافتن محل یا نقطه مرکزی نقل و انتقالات بین چند محل . این روش با در نظر گرفتن مسافت و وزن محموله هایی که باید به نقاط مورد نظر برسد نقطه مرکزی مناسب را پیدا میکند

2- روش وزن دهی به عوامل جایابی : در این روش به عوامل مورد نظر وزن داده میشود آنگاه مکانهای پیشنهادی بر اساس امتیازاتی که بدست می اورند آن که بیشترین امتیاز را دارد را بعنوان مکان مطلوب انتخاب میشود.

3-روش حرکت مسافت : هدف این روش حد اقل نمودن هزینه کل حمل و نقل است.

صفحه 9

5- بازاریابی در آن زمینه : باید در درجه اول جایگاه کارآفرینی خودرا بدانید و مقدار نیاز صنعت به محصولتان را بدانید این کار باعث میشود در ابتدا میزان تولید خود را در نظر بگیرید و میزان انبار مواد خام  را محاسبه کنید مهمترین اصل در فروش آن است که تاریخ جنس تولید شده و فروش آن باهم تفاوت چندانی نداشته باشد از این رو مدیران مجرب مصرف کننده قبل از قرارداد تاریخهای فروشتان را مورد برسی قرار میدهند و آن را دستاورد کیفیت کاری شما میدانند بنابر این باید مقدار و حتی زمان احتیاج بازار را نسبت به محصول کار آفرینی را دانست.

6-رقابت شناسی و گوش به زنگ بودن:رغیب همان شرکتی است که همیشه منتظر است تا تمامی استانداردهای شما را بعد از تولید مورد محاسبه قرار دهد بنابراین مدیرهای صنعتی قوانین امنیتی سفت و سختی در قرارداد با مشتری رعایت میکنند لذا مشتری با ارائه نیازش به شما میتواند در خواست کیفیت پایین تر کند و شما اگر به این امر عمل کنید و اگر این جنس به دست مشتری دیگری بیافتد مشتری به شرکتی با کیفیت بالا تر رجوع میکند .

در شرکت رابط القا که مورد تحقیق و پژوهش من بودمدیر عامل شرکت آقای مهندس زرگر به من اجازه  فیلم وعکس برداری ندادند زیرا این یکی از قوانین امنیتی ایشان بود ایشان اظهار داشت که یک مدیردر رقابت باید همیشه گوش به زنگ باشد که جنس رغیب به چه قیمتی به مشتری ارائه میشود .

ایشان ذکر کرد که بزرگترین قرار داد شرکت رابط القا و عمده تولیدشان برای شرکت پارس خزر است و به دلیل گوش به زنگ نبودنشان پارس خزر مقداری از خریدش را از شرکت را  از شرکتشان صلب و به طرف شرکت رغیب رفته است و دلیل این را فقط در پایین آوردن قیمت رغیب و دادن همان کیفیت میدانند بعد از برسی فهمیدند که رغیب مواد خام اولیه اش را ارزانتر از آنها میخرد.

از این رو یک کارآفرین باید همیشه رغیبش رابشناسد و گوش به زنگ باشد تا مشتری را از دست ندهد.

7- تبلیغات عمقی : تبلیغات باید عمقی باشد تبلیغات زیاد و سطحی فقط هزینه اضافی است اما اگر تبلیغات را به عمق ببریم کیفیت خودش نوعی تبلیغات میشود تبلیغ محصول شرکت رابط القا مثل تولید دو شاخه پریز و غیره باید در جایی انجام شود که احتیاج آن احساس شود مثلا در شرکتهایی که لوازم خانگی تولید میکنند و نیاز به سیم و دو شاخه دارند.

صفحه 10

8- صرفه جویی در زمان و چیدمان ماشین آلات :یکی از معیارهای سرعت در روند کار زمان سنجی است. مثلا برای تولید یک قطعه چند اپراتور و در چه زمانی میتوانند آن را بسازند ولی این معیار بیشتر بر حسب نفر بر ساعت مثلا برای تولید یک سه راهی برق در تیراژ 100 واحد 5 نفر در ساعت است . شرکت رابط القا برای کاهش نفر در ساعت به تکنولوژی پیشرفته ای دست زده که توانسته از5 نفر در ساعت به 2 نفر در ساعت برسد

و این کار مستلزم آن است که دو مرحله کاری را توسط دستگاه جدیدی به یک مرحله تبدیل کند.

چیدمان ماشین آلات:

روش تعویض جفتی برای بهبود چیدمان : این روش برای یک چیدمان انتخاب شده به کار میرود که  بر پایه کاهش هزینه حمل ونقل بکار میرود اگر فاصله بین ماشین ها  به صورت پله ای و مستطیلی باشد میتوان از این روش استفاده کرد جریان مواد نیز در این روش مورد برسی قرار میگیرد و مورد استفاده است.

روش چیدمان بر اساس محصول : در اینجا تولید در حجم بالا و ایستگاههای متوالی انجام میگیرد و هدف از این کار این است که چگونه وظایف به شکل متوازی بین ایستگاهها تقسیم شود به طوری که بازده خط تولید حداکثر گردد.

برای طراحی خط مونتاژ لازم است این سوالات را پاسخ دهیم:

1- چند دستگاه برای مونتاژ لازم است

2- هر ایستگاه چند فعالیت را باید انجام دهد.

پس از این سوالات ابتدا لیستی از شرح عملیات تهیه میشود که شامل عملیاتی است که باید در خط تولید انجام شود تا محصول نهایی تولید کنیم البته زمان هر فعالیت با تکنیکهای زمان سنجی اندازه گیری میشود و به شکل شبکه رسم میشود آنگاه باید سیکل زمانی خط تولید محاسبه شود.

9- کیفیت طبق استاندارد جهانی : همان طور که ذکر شد کیفیت در رقابت و تبلیغات تاثیر زیادی دارد بنابراین باید کیفیت را در درجه ای نگه دارید که نه هزینه ما افزایش چندانی یابد و نه از کیفیت ما کاسته شود و نباید از استاندارد جهانی کمتر باشیم چه بسا بنا به سفارش مشتری کیفیت را میتوان بالاتر برد ولی باید در مورد بالا رفتن هزینه کیفیتی با مشتری وارد بحث شد.

صفحه 11

10- تقسیم کاری : به خاطر داشته باشید اگر تقسیم کار را درست انجام ندهیمبه کسانی فشار خواهد آمد و کسانی دیگر کار راحتی انجام میدهند واین تناقض بحران ایجاد میکند باید به تناسب کارایی افراد به آنها کار واگذار شود.

مثلا در کارهای سنگین باید از مردان جوان استفاده شود و در کارهای بسته بندی و کارهایی که نیاز به حوصله به خرج دادن و دقت و ظرافت است باید از خانمها استفاده شود.

11-نوع آوری و سرعت در راندمان: یک مدیر باهوش خلاقیت های خود را بکار میگیرد و برای سرعت بخشیدن در کار طرح های اجرایی میدهد . مهمترین آن در قسمت صرفه جویی در زمان است که کار دو یا چند مرحله ای را به یک مرحله تبدیل میشود.

ضمنا هرگونه تغیر در محصول تولید شده به منظور راحتی کاربرد آن یک نوآوری محسوب میشود و بازار توجه بیشتری به محصول جدید دارد.

12- ایمنی و آرامش در محیط کار : همیشه گفته اند اول ایمنی دوم کار . یک کارگر باید در ایمنی باشد و ایمنی را باید به کارگران قبل کار آموزش داد تا کارگر در آرامش و امنیت کار کند و موضوع بسیار مهم دیگر آن که از یک کارگر نباید بیش از حد کار کشید و باید به روان کارگران توجه داشت یک کارگر آرام و با نشاط نیرویی برابر 10 کارگر افسرده و نگران دارد پس باید سعی کرد که حقوق کارگران عقب نیفتد.

13- برنامه ریزی ظرفیت تولید :میزان ظرفیت تولید در زمان برنامه ریزی و طراحی و یا توسعه تولید محصول و همچنین در برنامه ریزی زمان عملیاتی تولید در کارخانه باید مورد توجه قرار گیرد .

ظرفیت اسمی تولید حداکثر بازدهی سیستم تولیدی است که با استفاده از ظرفیت کامل نیروی انسانی و زمان بهینه بدست میآید اگر ظرفیت را نتوان به صورت فیزیکی بیان کرد آنگاه میتوان آن را به شکل کارگر ساعت یا ماشین ساعت زمان بیان کرد.

عواملی که در ظرفیت تولید باید مورد توجه قرار گیرند :

1.کمیت: یعنی مقدار تولیدی که بعنوان ظرفیت تعین میشود .

2.زمان: در چه مدت زمانی به این کمیت یا ظرفیت تولید دست میابیم.

3.کیفیت: یعنی با چه درجه از کیفیت باید به این ظرفیت رسید.

4.محل تولید نیز باید تعین شود.

صفحه 12

14. معیار سود دهی :برای استارت کار قیمت تمام شده فروش را با سود کمتری تا پایان فصل اول کار ادامه باید داد و وقتی تبلیغات جان گرفت به عبارتی مشتری جذب شد میتوان سود را به تعادل رسانید و حتی بیشتر .

باید یک مدیر هر سال سود بدست آمده اش نسبت به سال قبل چند درصد بیشتر شده باشد واگرنه شرکت او راکد میماند .

یک مدیر خبره مثلا اگر تصمیم بگیرد سودش را 5% زیاد کند باید دست به برنامه ریزی بزند که این 5% پایدار بماند در غیر اینصورت این نوع سود برداری ضربه مهلکی به شرکت میزند مثلا اگر مدیر سطحی نگری باشد اول تعدیل نیرو میکند و یک کارگر را به جای دو کارگر میگذارد و یا کیفیت را پایین میآورد ولی این کار فقط در فروش اول 5% را جبران میکند ولی در فروش بعدی مشتری آن جنس نا مرغوب را نمیخواهد و نیروی انسانی آن شرکت دیگر بازدهی قبل را ندارد.

نوع مطلب : کارآفرینی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مرتضی عنابستانی
یکشنبه 15 مهر 1386
سه شنبه 4 مهر 1396 06:52 ب.ظ
In fact no matter if someone doesn't understand then its up to other users that
they will help, so here it occurs.
یکشنبه 12 شهریور 1396 09:50 ب.ظ
I like reading a post that can make men and women think.
Also, thanks for allowing me to comment!
یکشنبه 12 شهریور 1396 08:34 ق.ظ
Paragraph writing is also a fun, if you know then you can write or else it is complicated to write.
چهارشنبه 12 تیر 1387 10:07 ق.ظ
با سلام.دوست عزیز فراخوانی برای وبلاگ ها ارسال شده برای تبادل لینک که شما نیز بین این لیست میباشید اگر مایل به تبادل لینک با ما میباشید به آدرس زیر مراجعه کنید.

http://www.softseriall.com/link.html

آدرس وبسایت: www.softseriall.com

موفق باشید

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
پیوند روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای مرتضی عنابستانی - اصول موفقیت و کامیابی محفوظ است
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو